قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / ادبیات / معرفی / کتاب صوتی غریبانه اثر احمد شاملو | شب شعر منتشر نشده
shamloo

کتاب صوتی غریبانه اثر احمد شاملو | شب شعر منتشر نشده

بشر از همان روزی که توانست خیال و احساس را با هم ترکیب کند و در قالب کلام بریزد و وزن و موسیقی را چاشنی آن کند، معجزه کردن را یادگرفت؛ معجزه ای به نام شعر ..
شاعر مانند گوهر شناسی قهار، ارزش در کلام را مي داند و طوری آن را صیقل میدهد که چند برابر بدرخشد. گاهی جوهره این در عشق و دلدادگی است و گاهی مضامین تند انتقادی. شعر بسیاری از شاعران معاصر و قدیم بازتاب اوضاع سیاسی و اجتماعی جامعه شان است که شاعر با هنر خود آن را به بهترین نحو سروده. اصلا کار شاعر این است که با کلام معجزه کننده خود صدای جامعه خویش باشد.
احمد شاملو یکی از شاعران بزرگ معاصر است که هم  عشـــق و هم سیاست در آثار او به خوبی دیده می شود. فعالیت های سیاسی او از دوران نوجوانی شروع شد و تجربه های عاشقانه اش بعد از ازدواج با آيدا سرکسیان.

“غريبانه ها” یک شب شعر منتشر نشده از احمد شاملو است، که اکنون بعد از چهل و سه سال انتشار یافته و در دسترس علاقه مندان به شعر و صدای شاملو قرار گرفته. مضمون غريبانه ها مانند سایر اشعار او در ستایش آزادی است و کسانی که در مقابل ظلم سکوت نمی کنند؛ مانند شعر “سرود ابراهیم در آتش”. شاملو در شعری دیگر، کسانی که چوبه دار را به زندگی زیر بار ظلم ترجیح میدهند جزو پاکان می داند و صراحتا نظر و دیدگاه خود را درباره آنان مطرح می کند.

دلیل گیرایی اشعار احمد شاملو عاطفه و صمیمیتی است که در بیان او وجود دارد، همین نکته توانست نظر خیلی از علاقه مندان به ادبیات را به سوی او جلب کند و جایگاه ادبی او را ارتقا دهد. او از آن دسته شاعرانی است که نظرات متفاوتی درباره آثارش وجود دارد؛ برخی او را به خاطر عاطفه و بیان مناسبی که داشت، ستوده اند و برخی او را تحت تاثیر شعر رمانتیک غرب دانسته و به او انتقاد کرده اند. حال نکته مهم و درخور توجه این است شاملو به عنوان یک شاعر و مترجم خدمات زیادی را به زبان فارسی عرضه داشته و از این حیث شایسته تقدیر و احترام است. او از بنیانگذاران و دبیران کانون نویسندگان ایران در پیش و پس از انقلاب نیز بود.

باشد که این شب شعر منتشر شده یاد و خاطره ی او را برای همه ی ادب دوستان زنده کند.

دانلود کتاب صوتی غریبانه اثر احمد شاملو

کتاب صوتی غریبانه، اجرای شعر احمد شاملو در دوشنبه، یکم آبان ماه یکهزار و سیصد و پنجاه و یک خورشیدی و در حیاط محل سابق انجمن فرهنگی ایران – آمریکا در خیابان وزرا، ساختمان کنونی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است…

دانلود

Powered by themekiller.com