ناتور دشت اثر جی. دی. سلینجر

9

هولدن آدم را دیوانه می کند. پسر هفده ساله ای که یک ریز حرف می زند و اجازه ی یک دقیقه نفس کشیدن را به آدم نمی دهد! پس وادارت می کند به شنیدن..

هولدن به عنوان یک قهرمان آمریکایی تمام شهرتش را به خاطر به گند کشیدن فرهنگ خود به دست آورده است. یکی از عادت های بزرگ او فحش دادن و چرت و پرت گفتن ِ زیاد است. او بارها به خاطر رفتار و حرکاتش کتک می خورد ولی هرگز کارساز نیست و دوباره به کارهایش ادامه می دهد.

ناطور دشت داستان پسربچه ای ست که در درسهایش مردود شده و از مدرسه اخراج می شود، پس باید به خانه یشان در نیویورک برگردد. او تصمیم می گیرد قبل از رسیدن نامه ی مدرسه به دست پدر و مادرش، به خانه برنگردد. این گونه است که تمام ِ جریان داستان طی همان سه روزی که هولدن از مدرسه برای رفتن به خانه خارج می شود اتفاق می افتد. شخصیت هولدن تصویری ست از کسی که بسیار کم پیش می آید تا از کسی خوشش بیاید و معمولن هم طوری ست که اگر از کسی هم خوشش بیاید بلافاصله بعد از چند لحظه از او متنفر می شود.

ناطور دشت مشهورترین اثر جروم دیوید سلینجر است و هولدن کالفیلد شخصیت اصلی داستان در نظرسنجی مجله کتاب (Book Magazine) عنوان دومین شخصیت ادبی جهان را به دست آورد.

ناطور به معنای حافظ و نگهدارِ باغ و دشت است.

بخشی از کتاب:

اگه واقعا می خوای قضیه رو بشنوی، لابد اول چیزی که می خای بدونی اینه که کجا دنیا اومدم و بچگی گندم چه جوری بوده و پدر مادرم قبل دنیا اومدنم چی کار می کرن و از این جور مزخرفات دیوید کاپر فیلدی. ولی من اصلا حال و حوصله تعریف کردن این چیزا رو ندارم. اولا که این حرف ها کسلم می کنه، ثانیا هم اگه یه چیزی به کل خصوصی از پدر و مادرم تعریف کنم، جفتشون خونروش دو قطره می گیرن. هر دوشون سر این چیزا حسابی حساسن، مخصوصا پدرم. هر دوشون آدم های خوبی ن،منظوری ندارم ولی عین چی حساسن. تازه اصلن قرار نیست کل سرگذشت نکبتیم یا یه همچین چیزی و واست تعریف کنم. فقط قصه اتفاقات گُهی را واست تعریف می کنم که دور و بر کریسمس پارسال، قبل از این که حسابی پیرم درآد سرم اومد و مجبور شدم بیام اینجا بی خیالی طی کنم. منظورم همون قصه است که واسه د. ب. تعریف کرده بودم که برادرمه و از این حرفا. تو هالیووده، از این خراب شده خیلی دور نیست. راستش آخر هفته ها می کوبه میاد یه سری بهم می زنه. قراره ماه دیگه که شاید برم خونه با سواریش منو برسونه. تازگیا جاگوار خریده، یکی از اون اتول های انگلیسی کوچولو که دویست مایل تو ساعت گاز می خوره. چار هزارتایی واسش آب خورده. الان دیگه خیلی خر پوله. قبلنا نبود، اون موقع که تو خونه بود یه نویسنده معمولی بود. اگه اسمش رو نشنیدی بذار بگم، همون بابا ایه که این مجموعه ی محشر داستان کوتاه را نوشته، “ماهی طلایی اسرار آمیز”. بهترین داستان همون ماهی طلایی اسرارآمیزه، درباره اون پسر بچه ست که نمی ذاشت کسی ماهیش را ببینه چون با پول خودش خریده بودش. خیلی بهم حال داد.

دانلود کتاب صوتی ناتور دشت

کتاب ناتور دشت (یا ناطور دشت) قصه پسر نوجوان هفده ساله ای است به اسم هولدن کالفیلد. این نوجوان آمریکایی که در یک مرکز درمانی بستری است، قصد دارد ماجراهایی که او را تا اینجا کشانده برای کسی تعریف کند و شروع می کند…

دانلود

نظرات بسته شده است.