مدیر کارامد : تکنیک ها و راهبردهای خلاقیت اثر برایان تریسی | من یک نابغه هستم!

0 6

اگر در کودکی یکی از آن بچه‌هایی بوده‌اید که سر پدر و مادرشان را با سوال‌های متعدد و بی‌شمار به درد آورده‌اند و آن‌قدر درباره‌ی همه‌چیز کنجکاو بوده‌اند که دنیا به نظرشان یک معمای پیچ در پیچ بوده، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که آن کودکِ وراج می‌تواند به فردی خلاق تبدیل شود. چرا که می‌گویند تجارب گذشته ارتباط زیادی به خلاقیت دارد. اما اگر این‌طور هم نبوده باشد باز هم نباید ناامید شوید به این دلیل که خلاق بودن امری دست‌نیافتنی و بعید نیست و هر کسی می‌تواند از یک آدم معمولی که در یک روزمرگی محض زندگی می‌کند به فردی خلاق، متفاوت و پُر انرژی تبدیل شود. اما قبل از همه برایان تریسی از شما این سوال را می‌پرسد؛ «آیا خودتان را فرد خلاقی می‌دانید؟ آیا راجع به خودتان به عنوان یک فرد خلاق فکر می‌کنید؟»

اگر می‌پرسید خلاقیت اصلاً به چه دردی می‌خورد و چطور می‌تواند زندگی‌تان را تغییر دهد، کافی است افرادی که اهل ایده‌پردازی هستند و در هر محیطی راه‌حلی برای رسیدن به موفقیت کشف می‌کنند را با آدمی که همواره در یک محیط کسالت‌بار کار می‌کند، بی آن‌که چیز تازه‌ای ایجاد کند و یا به خودش فرصت بهتر شدن را بدهد، مقایسه کنید. علاوه بر این خلاقیت فقط به شرایط کار محدود نمی‌شود. در زندگی‌تان و در مسیر پیش ‌رفتن به سوی علاقه‌مندی‌ها‌، داشتن تفکری خلاقانه به شما کمک می‌کند نتایج بهتری به دست آورید و با به‌کار گیری روش‌های آمیخته به نوآوری تجربه‌های خارق‌العاده‌ای کسب کنید. برایان تریسی در کتاب صوتی «مدیر کارامد: تکنیک ها و راهبردهای خلاقیت» با بیانی ساده و کاربردی به شما یاد می‌دهد چگونه می‌توان خلاق بود و چگونه می‌توان از این خلاقیت در جهت دست‌یابی به اهداف مهم زندگی استفاده کرد.

همه‌ی دانشمندان، همه‌ی کاشفان بزرگ و همه‌ی آدم‌های تاثیرگذار تصویری درخشان از خودشان داشته‌اند، آنان به توانایی‌های خود ایمان داشتند و می‌دانستند درون‌شان نیرویی وجود دارد که از آنان فردی متفاوت می‌سازد. پس شما هم خودتان را باور کنید و از خود تصویر مثبتی داشته باشید. حتی نتیجه‌ی یک پژوهش نشان می‌دهد که هر شخصی حداقل در بعضی موارد یک نابغه است. بنابراین برایان تریسی از شما می‌خواهد این جمله را بارها تکرار کنید؛ «من یک نابغه هستم». در این‌صورت شما باید ویژگی‌های یک نابغه را کسب کنید؛ نوابغ در یک زمان روی یک موضوع تمرکز می‌کنند و از موضوع اصلی گیج و منحرف نمی‌شوند. آن‌ها روابط علی و معلولی را درک می‌کنند. و به ایده‌های‌شان وابسته نمی‌شوند و اجازه می‌دهند تا ذهن‌شان ایده‌های بهتر و بهتری بسازد.

هر جایی که افراد در آن احساس ارزشمندی کنند و هر جایی که افراد عزت نفس بالایی داشته باشند و احساس مهم، ارزشمند و محترم بودن را داشته باشند، خلاقیت به طور طبیعی به وجود می‌آید. پس برایان تریسی روش طوفان مغزی را پیشنهاد می‌دهد. کافی است ۴ تا ۷ نفر از دوستان، همکاران، هم‌کلاسی‌ها یا هم‌گروهی‌ها دور هم جمع شوند و به مدت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه ایده‌های‌شان را درباره‌ی موضوعی مشخص بیان کنند. این روش کاربردی نتایج شگفت‌انگیزی به بار می‌آورد و شما از ایده‌های به دست آمده مبهوت خواهید شد. فقط کافی است بدون ارزیابی آن‌ها را ثبت کنید.  این روش به همراه روش‌ها، تمرینات و راه‌حل‌های دیگری که در این کتاب صوتی آمده در مجموع باعث می‌شود خلاقیت‌تان گُل کند و نه تنها خودتان، بلکه دیگران نیز شما را یک نابغه‌ی واقعی بدانند!

 

کتاب صوتی مدیر کارامد : تکنیک ها و راهبردهای خلاقیت اثر برایان تریسی را می توانید از سایت نوار دانلود کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.