کتاب صوتی ایستگاه قطار سانتا ایرِنه| عشق کوتاه است و فراموشی طولانی

0 16

ایستگاه قطار سانتا ایرِنه مجموعه‌ای‌ست شامل ۲۷ شعر از شاعران بزرگ جهان همچون؛ پابلو نرودا، برتولت برشت، خورخه لوئیس بورخس، ولادیمیر مایاکوفسکی، آنتونین بارتوشک، سالواتوره کوازی‌مودو، جوزپه اُنگارتی، آنا آخماتوا، آلدو پالاتسکی، اُمبرتو سابا و… که به انتخاب و روایت علی اکبر گودرزی طائمه است. درونمایه اصلی اشعار منتخب این مجموعه، عشق و مهربانی، انسان، امید و زندگی و همچنین جنگ و مرگ است. علی اکبر گودرزی طائمه، دوبلور و شاعری‌ست بی‌حاشیه اما پرکار که با دقت و لطافت، گلچینی از بهترین اشعارِ شاعران جهان را در این مجموعه گردِ هم آورده، به طوریکه روحِ هنرمندانه و شاعرانه خود را نیز در انتخاب و روایت این اشعار تجلی ساخته‌است.

این کتاب صوتی علیرغم کوتاه بودن، تعداد زیادی شعر از شاعران نامی جهان را در بر می‌گیرد که نه تنها برای آشنایی با آثارِ شاعرانی مشهور، همچون پابلو نرودا و یا حتی شاعرانی کمتر شناخته شده‌ چون اُمبرتو سابای ایتالیایی می‌تواند مرجع خوبی باشد، بلکه با شنیدن آن‌ها نیز می‌‌توان به ژرفای جهانِ شاعر رفت و لحظه‌ای هر چند کوتاه در آن برهه‌ی تاریخی با شاعر همراه شد.

 

و اما چه خواهیم شنید؛

در اولین شعرِ این مجموعه با پابلو نرودا، شاعرِ نامیِ شیلی تبار همراه می‌شویم و در شبی که آخرین شعرش را برای «او» می‌نویسد زمزمه‌های عاشقانه‌اش را می‌شنویم. در حالی‌ که در شعر «نیک می‌دانم از برتولت برشت»، با شاعری همراه می‌شویم که بر خرابه‌هایی که به دنبال دنائت و پستی آدمی بوجود آمده‌اند، در اوجِ ناامیدی، دلگرم و امیدوار به کور سویِ امیدی در آینده می‌نگرد و نیک می‌پندارد که آیندگان از جنگی که چهره‌ی زمین را سیاه و نامهربان کرده است پند خواهند گرفت و به گذشته با ترحم نگاه خواهند کرد.

“نیک می‌دانم که کینه بر ضد دنائت و پستی چهره‌ی ما را زشت می‌کند،

و خشم بر ضد بیدادگری صدایمان را خشن،

اما شما ای آیندگان، وقتی زمین فرزانه شد و انسان یاور انسان،

از ما به نیکی یاد کنید،

 زیرا ما در زمانه‌ای زیستیم،

که تشخیص غروب از نیمروز،

کار آسانی نبود.

افسوس، ما که می‌‌خواستیم زمین را آماده مهربانی کنیم،

خود نتوانستیم مهربان باشیم…”

و در شعرِ « آشیانه از اُمبرتو سابا» با شاعری همراه خواهیم بود که دنیا را از زاویه‌ی دیدِ خاص خود می‌نگرد. چنان مهربان و دوست داشتنی که از شنیدن چند باره‌ش هرگز خسته نخواهیم شد.

در زندگی پرهیاهوی امروزی، جای شعر خالی‌تر از خالی‌ست، می‌شود به جای خوردن قرص‌ و مسکن‌ها به شعر پناه برد. قرصِ شعر! چرا که نه؟ گلچینی از بهترین شعر‌ها با روایتِ مردی که سال‌هاست با صدایش خاطره داریم، پیاده روی های‌ طولانی، هدفونی در گوش، فکری رها و سرانجام حالی خوش پس از گوش‌ دادن به این کتاب گویا.

درباره راوی:

علی اکبر گودرزی طائمه، بدون شک مردی است بی‌حاشیه.. شاید به زحمت بتوان عکسی از او در اینترنت یافت و یا زندگینامه‌ای مفصل. اما صدایِ مخملی، گیرا و ماندگارش خود توضیحی است گویا از زندگی پر کارش. او متولد ۱۳۳۴ در ملایر است وسال‌هاست به عنوان دوبلور و مدیر دوبلاژ در صداوسیما فعالیت می‌کند. ما صدای او را در سریال‌ و مستند‌های زیادی به یاد داریم؛ (روشن‌تر از خاموشی، افسانه دوقلوها، آوای ایرانی، لذت نقاشی و…) علاوه بر این، علی اکبر گودرزی طائمه، سال‌هاست آهسته و پیوسته شعر می‌گوید. بی هیچ ادعا و جنجالی. تا کنون مجموعه اشعارزیادی به نام‌های: “قلب های کوچک شهر بزرگ”، “حکایت پنهان ماه”، “من اما هیچکس”، “دریا نام دیگر من است ” و… از او به چاپ رسیده است. او در شعرهایش از مهربانی و صمیمیت می‌گوید و هستی و انسان را با نگاهِ شاعرانه‌اش توصیف می‌نماید.

 

کتاب صوتی ایستگاه سانتا ایرنه را از سایت نوار دانلود کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.